Energooszczędne bramy garażowe

We współczesnym budownictwie, podobnie jak w innych dziedzinach życia, wiele osób stawia na ekologię i energooszczędność. Czym jest energooszczędność? To technologia pozwalająca na zwiększenie komfortu cieplnego w budynku przy jednoczesnemu zmniejszeniu energochłonności.

Dzięki takim rozwiązaniom możemy zaoszczędzić na opłatach za energię do ogrzewania domu. Jak zapewnić odpowiednią energooszczędność w całym domu, w tym w garażu? Wybierając odpowiednie drzwi garażowe. Jakie modele drzwi energooszczędnych wybierać? Na jakie cechy zwracać uwagę?

bramy garażowe

Odpowiednie panele

Chcąc, aby nasza brama garażowa skutecznie chroniła przed zimnem w chłodniejsze dni i przed upałami latem, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na konstrukcję paneli, a przede wszystkim ich grubość. Najlepiej sprawdzą się skrzydła wykonane z paneli stalowych, wypełnionych pianką poliuretanową.

Taka konstrukcja pozwala na doskonałą izolację termiczną nawet przy kilkudziesięciomilimetrowej warstwie. Wówczas przenikalność cieplna znajduje się na poziomie 1,35-1,65W/m²K, czyli odpowiada grubemu murowi!

Uszczelnienie

Utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz garażu to także brak przeciągów i odpowiednie uszczelnienie wjazdu. Jak je zapewnić? Wybierajmy bramy garażowe wyposażone w dodatkowe uszczelki, które znajdują się na krawędziach naszych odrzwi.

Najlepiej sprawdzą się skrzydła wyposażone w uszczelki wykonane z elastycznych materiałów. Oprócz uszczelek nasz garaż możemy zabezpieczyć przed utratą ciepła wybierając bramy zamocowane na specjalnie zaprojektowanych rolkach. Rolki te, a właściwie ich wsporniki, pozwalają na jak najmocniejsze przybliżenie do ściany płaszcza bramy, dzięki czemu chronią wnętrze przed przeciągami.

Montaż

Duży wpływ na utrzymanie odpowiedniej temperatury w garażu, poprzez zapobieganiu przeciągom, ma również sposób montażu naszej bramy. Możemy zwiększyć izolację termiczna naszego garażu montując odrzwia nie na zewnątrz, lecz wewnątrz otworu wjazdowego. Spowoduje to, że ściana zwyczajnie osłoni krawędzie skrzydła, dzięki czemu uniemożliwi zimnemu powietrzu przedostanie się do wnętrza.

Czy warto zainwestować w energooszczędną bramę garażową?
Oczywiście, że tak! Dzięki niej w naszym garażu cały rok będzie utrzymywać się stała temperatura i wilgotność. Spowoduje to nie tylko spadek naszych rachunków za ogrzewanie, ale także stworzymy idealne warunki do garażowania naszego samochodu. Uchronimy także znajdujące się wewnątrz garażu wrażliwe na zmiany warunków narzędzia.